Această Sfântă  biserică este zidită pe temelia vechii biserici care era tot din zid, ca şi actuala Biserică.

Zidirea vechii biserici nu o cunoaştem. Bătrânii spun că era mai mică decât cea de azi şi în bună stare când au dărâmat-o. Motivul dărâmării nu a fost decât dorinţa enoriaşilor  de a avea o Sfântă biserică mai mare şi mai frumoasă.

Dragostea pentru biserică a înaintaşilor a fost mare, fiindcă spun bătrânii că proprietarul satului s-a oferit ca să facă singur biserica. Enoriaşii au refuzat şi au făcut ei biserica.

Începutul lucrării a fost în anul 1895 şi s-a terminat în anul 1898 când a fost şi sfinţită, fiind ca preot paroh Ilie Popescu, iar cel de-al doilea preot, preotul Dumitraiche.

Biserica este din zid şi acoperită cu tablă.

Pictura a fost executată de pictorul Alexandru Resmeriţă din Drobeta Turnu Severin. Lemnăria de maistorul Stan din Cleanov, judeţul  Dolj.

În anul 1915 i s-a mai făcut mici reparaţii şi pridvorul din faţă, clopotniţa fiind construită pe timpul preotului Ion Lacreţeanu.

O reparaţie radicală s-a făcut în anul 1935 când s-a acoperit din nou, s-a pictat tavanul (bolta) din nou, iar restul de pictură s-a spălat. Pictura a fost realizată de domnul I. Piţurea – Orodel.

S-a sfinţit în ziua de 28 decembrie 1935, preot fiind Grigorie I. Lacreţeanu.

Biserica actualmente este în stare bună.