Biserica veche Bala de Sus, cu hramul Sfântului Nicolae, este aşezată în partea de răsărit a satului pe un platou mai jos decât biserica nouă.

Aceasta este înconjurată de două coline din partea de apus și miazănoapte, precum și de plantaţii bătrâne de salcâm, din această cauză nu are o vizibilitate prea mare din imprejurimi.

Pe acest teren, nu a mai fost construită o altă biserica în afara de aceasta, ce a fost construită in anul 1890.

Ctitorii sunt enoriaşii parohiei împreună cu meşterii zidari și pictorii care nu sunt cunoscuţi.

Pisanie nu are. Este construită din lemn și acoperită cu tablă. Nu are pictură decât numai câteva icoane portative; împrejurul bisericii se găsesc morminte și o clopotniţă fără adăpost. Obiecte de artă cu valoare istorică nu sunt. Necesită zugrăvire exterioară.