În parohia Corlăţel, judeţul Mehedinţi, există în prezent o singură biserică. În legătură cu acest sfânt lăcaş, se ştiu următoarele:
A fost construit între anii 1837-1838 de “sărdăreasa Pipica Aman, postelnicul Matei Pătru, popii Ghiţă Popescu, Simion Matei şi Dragomir Bătrânul” (din arhiva Episcopiei Râmnicului, dosar 28/1840, fila 202-203) ale căror portrete sunt zugrăvite în pronaos în frumoase costume bătrîneşti.

Iniţial biserica avea hramul “Pogorârea de pe Cruce” şi “Sfântul Nicolae” (din notiţele preotului Ion Popescu– Cilieni,) în prezent hramul bisericii fiind “Pogorârea Sfântului Duh”.

Sfânta Biserică are planul tip navă cu grosimea pereţilor 0,8 m, ridicată din cărămidă arsă.
Acoperişul a fost făcut iniţial din şiţă, actual biserica fiind acoperită cu tablă zincată. Pictura murală existentă este executată în tehnica frescă, în stil bizantin, pe uşile împărăteşti fiind scris numele pictorului: Mihai Zugravul.

În anul 1892 a fost executată o consolidare a structurii edificiului montându-se o centură de fier în zona superioară a zidului şi aducându-se o modificare a formei arhitecturale iniţiale, în sensul că pridvorul bisericii, iniţial deschis, este zidit. Înainte de acest Sfânt Locaş se face pomenire de o biserică de lemn.

În anul 1850 această biserică de lemn a fost donată, cu toate cărţile de ritual, parohiei Mileni, din raionul Vânju Mare, din cauza unui incendiu care a mistuit multe gospodării, împreună cu biserica din Mileni (din anuarul Mitropoliei Olteniei, pag. 458).

Ordinea cronologică a deservenţilor acestei biserici şi tabloul complet al acestor deservenţi este greu de stabilit.

Se face amintire de popii Mihai şi Pârvu (1820), popa Dumitraşcu şi popa Dinu (1837), popa Mihai (până la 1866), preotul Ion Dinu (1866-1911), preotul Dumitru Căzănescu (1915-1923), preotul Ion Predescu (1925), preotul Ion Rovenţa (1926-1937), preotul Mihail Cosma (1938-1942).

După această perioadă amintim pe următorii preoţi: preotul Miulescu Alexandru, preotul Gherghe Ion şi preotul Zamfir Hariton care, în perioada 1997–2005 a restaurat integral Sfânta Biserică, atât interior, cât şi exterior, redându-i astfel frumuseţea şi valoarea.

Comuna Corlăţel este atestată prin acte la 15 iunie 1543, cand domnitorul Radu Paisie întăreşte marelui armaş, soacrei lui Neacşa şi jupânesei lui, calea de stăpânire peste mai multe sate, între care şi Corlăţel (din arhiva Olteniei nr. 69-70, an 1933, pag 372).

Sfânta Biserică din localitatea Corlăţel este declarată monument istoric, fiind trecută în Lista Monumentelor Istorice din ţara noastră.