Situată în partea de N-V a judeţului Mehedinţi, la o distanţă de 30 km de oraşul Drobeta Turnu Severin, parohia Godeanu este una dintre comunităţile ortodoxe vechi din Episcopia Severinului şi Strehaiei, cu tradiţii şi obiceiuri păstrate din străbuni.

Biserica are hramul Adormirea Maicii Domnului şi a fost construită în anul 1862 pe cheltuiala enoriaşilor, fiind sfinţită în anul 1869 de către Prea Sfinţitul Calinic al Râmnicului. Sfântul locaş are formă de navă cu un antreu la intrare, naos, pronaos şi altar, fiind construit din piatră şi cărămidă. Pe parcursul anilor s-au făcut unele reparaţii exterioare şi interioare, precum şi spălarea picturii. În ultimii ani, cu ajutorul PS Nicodim (fiu al satului), s-a restaurat pictura de către pictorul Eugen Papici. Prin ataşamentul credincioşilor faţă de biserica parohială, dar şi prin misiunea pastoral-administrativă a părintelui stareţ Pavel de la mănăstirea Topolniţa şi a preotului slujitor Grigore Petrescu s-a refăcut acoperişul, s-au finisat tencuielile exterioare şi s-a placat soclul dimprejurul bisericii cu piatră. Pe peretele dinspre apus s-a fixat icoana Adormirii Maicii Domnului în mozaic. Curtea bisericii a fost împrejmuită cu gard de fier pe o fundaţie de piatră, iar împrejurul bisericii s-a semănat gazon. Toate aceste lucrări fiind realizate prin purtarea de grijă a părintelui stareţ Pavel de la mănăstirea Topolniţa.