Parohia Govodarva este situata în S-E județului Mehedinți, la o distanță de 40 km de Dr.Tr.Severin, având în componenţa sa cinci sate:  Jignița, Valea Coșuștei, Govodarva, Păltiniș și Roșia .În toate satele predomină o populație îmbătrânită. Parohia deține două biserici.

Una în satul Govodarva, cu hramul “Nașterea Maicii Domnului”, şi alta în satul Valea Coșuştei,  cu hramul “Sfinții Împărați Constantin și Elena”, ambele fiind monumente istorice. În satul Govodarva s-a început zidirea bisericii în anul 1938, preot fiind P.C.Elefterie Bălu . Sa înfrumusețat cu odoare și pictură de către săteni și alți binevoitori creștini. S-a sfințit în anul 1956, luna Iunie, ziua 3, de către Î.PS.Firmilian al Eparhiei Olteniei, Protoiereu fiind P.C. Trifu Popescu, preot paroh P.C. Gheorghe Zaharia, pictor D.Velici, zidar Mihail Paponiu.

Cea de-a doua biserică se află în satul Valea Coșuștei, construită din lemn în anul 1764, fiind strămutată din satul înglobat Valea Rea. Mai multe detalii nu se cunosc. În anul 2007, luna Septembrie, ziua 23 prin purtarea de grijă a preotului paroh Bivolaru Cristian s-a înlocuit învelitoarea din tablă, s-a turnat bordură din ciment în jurul bisericii, s-a împodobil cu veșminte și sfinte vase noi. Toate aceste lucrări s-au încununat cu slujba de resfințire oficiată de P.S.  Nicodim Episcopul Severinului si Strehaiei împreună cu un sobor ales de preoți și diaconi.

În anul 2011, luna Septembrie , ziua 18 s-a pus piatra de temelie a unei noi bisericii în satul Roșia cu hramul  „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”.