Această Sfântă Biserică este situată în Cracul Bratilovenilor, la margine de sat şi a fost ridicată în anul 1812, din ce reiese din Catagrafia Sfintei Mitropolii a Olteniei (1941). Poartă hramul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir şi este o biserică mica, fără turlă. La 12 aprilie 1880, a început refacerea ei cu binecuvântarea P.S.S. Episcop al Râmnicului - Noului Severin Iosif Baloescu, iar în anul 1887 a fost terminată şi sfinţită de Episcopul Râmnicului - Noului Severin P.S.S  Ghenadie Enăceanu Craioveanu, în zilele Mariei Sale Regelui nostru Carol  I. Ctitorii acestui sfânt locaş au fost: Preotul Paroh Petre Tamaş, Preotul Petre Padişanu, Petre Serafim, Ion Hâldan, Gheorghe Bălu, Luţă Gheorghiu şi mulţi alţii. Clopotul bisericii a fost cumpărat în anul 1887 şi are înscris pe el donatorii. Biserica este pictată de zugravul Simeon Ionescu, din Turnu Severin în stil neobizantin, respectând canoanele iconografice.

Acoperişul bisericii era iniţial făcut din şindrilă, dar mai apoi peste aceasta a fost pusă tablă, ce este vopsită în roşu. Piciorul Sfintei Mese seamănă cu o piatră de moară, pe care sunt însrise literele BCB. Biserica este din lemn , ridicată pe un soclu din piatră, acoperit apoi cu un brâu de beton. La intrare sunt trei trepte din piatră cioplită. Pridvorul se susţine pe patru stâlpi de lemn, vopsiţi în culoarea maro. Uşile sunt tot vopsite, formate din două părţi, ca şi cele de la prăvălii. Biserica este situată în centrul cimitirului satului. Din cauza înmulţirii populaţiei, Consiliul Parohial de atunci - în frunte cu P.C. Părinte Paroh Petre Tamaş - au decis ridicarea unei biserici mai mari.

Din anul 1946, această biserică  serveşte drept capelă pentru cimitir. Ea este dotată cu obiecte de cult foarte vechi, de aproape două veacuri. La 5 septembrie 1975, a fost declarată monument istoric, sub codul LMI: MH-II-m-A-10365. În anul 2009, i s-a facut cadastru, intabulare şi carte funciară, iar în prezent este bine îngrijită de către părintele paroh, PC Pr. Sabin Bivolaru,  împreună cu enoriaşii acestei parohii.