Biserica cu hramul Sf  Dimitrie s-a inceput in anul 1990 preot Cheita Constantin iar primar domnul Ioan Sima.

Piatra de temelie s-a pus de catre parintele Protoiereu Grigore Petrescu delegat al Inalt Prea Sfintitului Arhiepiscol si Mitropolit doctor Hestor Voiceicescu.

Zidaria Bisericii s-a facut cu contributia benevola a enoriasilor din parohia Podeni si a altor sponsori ca : Dumitru Staicu , Vladica Florian , Vladica Gheorghe , Tarlui Alexandru si altii.

Zidul bisericii este facut din boltar zidit cu ciment si armatura din fier beton . Drisca este facuta cu nisip si var stins.

S-a terminat in anul 2002 preot paroh Cheita Constantin si primar Ilie Rogobete sub Pastorirea Prea Sfintitului Parinte Episcop Nicodim al Episcopiei Severinului si Strehaiei, si protoiereu parintele Ionut Blidaru-Semenescu.

Pictura a fost facuta in tempera de catre pictor Voicu Pascu din Alexandria.

Ctitorii ai acestei Biserici sunt : Dumitru Staicu, Gheorghe Vladica , Florian Vladica si familia Alexandru Tarlui.

S-a sfintit la 16 septembrie 2007 de catre Prea Sfintitul Parinte Episcop Nicodim al Episcopiei Severinului si Strehaiei.

Biserica cea veche a fost inceputa in anul 1859 cu hramul Sf  Proroc Ilie si Sf  Ioan Botezatorul.

Aceasta biserica s-a zidit pe timpul domnitorului Alexandru Ioan Cuza , Intaistatator , domnitor al Moldovei si Valahiei.

Biserica este zidita din piatra cu nisip si var , iar pictura este facuta in fresca de catre pictorul Tudorache Marinescu.

Ctitorii acestei biserici au fost Ion Vladica cu familia si Ilie Grama. Constructia bisericii a fost facuta cu ajutorul banesc al oamenilor si munca voluntara. Este monument istoric , necesita reparatii capitale si un sprijin banesc de la autoritatii cultelor. S-a sfintit la 21 octombrie 1860 de catre episcopul Calinic al Ramnicului si protoiereul Dumitru Sechelar.