Biserica satului Sfodea poartă hramul ,,Nașterea Maicii Domnului” și este așezată la intrarea în sat pe partea dreaptă, pe o coastă de deal, în același loc cu cimitirul.

Este construită între anii 1853-1854, prin contribuția și munca credincioșilor din satul Sfodea, sub conducerea și îndrumarea preotului din acea vreme cu numele de ,,Popa Pitica”.

Biserica este în formă de corabie având în față tindă, iar deasupra o turlă unde se află clopotul, are zid de piatră, continuat cu bârne, apoi acoperită cu șindrilă.

În anul 1956, Biserica a fost declarată monument istoric, dar a fost  scoasă din rândul monumentelor istorice după 1959, când credincioșii satului au renovat-o din nou și au înălțat-o cu încă 85 cm la acoperiș. Actualmente acoperișul este din tablă galvanizată care s-a aplicat peste șindrilă.

Nu este pictată. Catapeteasma este din lemn, iar icoanele de pe ea sunt pictate de un pictor probabil din Banat. Aceste icoane au o pictură decadentă fără nicio trăsătură artistică.

Este deschisă cultului și înzestrată cu toate cele necesare.