Această sfântă biserică s-a construit din zid, din temelie în anul 1869 în locul celei vechi din lemn. S-a renovat a doua oară în anii 1898-1905 în zilele Regelui Carol I şi Preasfinţitul Episcop Atanasie, prin stăruinţa preotului paroh Ion Paulian şi soţiei sale Ecaterina.
Donatorii fiind Mihail Ionescu şi obştea credincioşilor din parohie şi din comunele învecinate, iar epitropii fiind C-tin Diaconescu şi Petre Mihărtescu .
Ajutor a fost primit şi de casa Bisericii şi de la Prefectura jud. Mehedinţi, fiind protopop al judeţului D-tru Golici.
În anul 1978, după cutrenurul din martie 1977, prin stăruinţa preotului paroh Mircea C-tin şi cu ajutorul bănesc al enoriaşilor s-a renovat interiorul şi exteriorul bisericii şi s-a acoperit biserica cu tablă zincată.
În anul 2008 s-a împrejmuit curtea bisericii cu ulucă de plop.