Satul Valea Bună este aşezat la aproximativ 6 km de oraşul Strehaia, face parte din comuna Voloiac şi este despărţit de aceasta de dealul ce-i poartă numele. Biserica se află pe acest deal, în partea de sud a satului.

Ca ctitor sau tatăl ctitorului cu acelaşi nume, menţionăm pe “Popa Constantin”, slujitor în acea vreme şi la biserica din Voloiac.

Lucrările de construcţie încep în anul 1812 ( din alte surse 1818). Biserica are formă de navă, cu altar, naos, pronaos şi tindă, fără turlă, acoperită cu tablă.

Pictura, stil “ tempera”, datează din anul 1866 când biserica a fost reparată.

Ultima sfinţire s-a făcut pe 8 noiembrie 1976 în urma unor mici lucrări: s-a vopsit tabla pe acoperiş, s-a introdus lumina electrică şi s-a împrejmuit cu gard.

În anul 2003 s-a reparat exteriorul, s-a revopsit acoperişul, s-a împrejmuit din nou cu gard, s-a returnat clopotul, s-a construit o nouă clopotniţă şi o cruce monument în cinstea eroilor satului căzuţi în războiul de independenţă din 1877, în primul şi al doilea război mondial.

În biserică se găsesc mai multe bunuri de patrimoniu: icoane şi cărţi; bunurile până în 1831 au fost ridicate şi depozitate la magazia de obiecte istorice din Strehaia.

În curtea bisericii îşi dorm somnul de veci mai multi preoţi slujitori ai acestei biserici: Mihai Ionescu Miloteanu, Gheorghe Miloteanu. Printre slujitori mai amintim: preotul Enache Dumitru, Daescu Dumitru şi cântăreţul Constantin Popescu.

Cimitirul, în folosinţă, se află la sud de biserică, la aproximativ 20 m şi formează un corp aparte.