Biserica parohiei Vânători, cu hramul Sf. M.M. Gheorghe, așezată în mijlocul comunei Vânători, s-a zidit între anii 1898-1901. Forma sfintei biserici este de cruce, având o singură turlă așezată deasupra pridvorului. Acoperișul este din tablă galvanizată.

A fost ridicată numai cu cheltuiala enoriașilor din parohie. Pictura este în ulei și a fost sfințită în anul 1901, la praznicul Nașterii Maicii Domnului, 8 septembrie.

În anii 1964-1965 s-a reparat în exterior, iar în interior, întrucât pictura veche era degradată, a fost nevoie de o altă pictură, care s-a și făcut de către pictorul Constantin Călinescu din Breaza Cîmpina, prin stăruința preotului paroh Tobă Ioan, ajutat de Consiliul parohial și prin contribuția credincioșilor parohiei. Sfințirea a avut loc la data de 24 octombrie 1965, de către Î.P.S. Firmilian al Olteniei, Protoiereu al Raionului Calafat fiind p.c. pr. Ștefan Iie, iar paroh, p.c. pr. Tobă Ioan.

În perioada 1999-2000, prin stăruința preotului paroh Prună Nicolae, biserica a fost reparată din nou în exterior.

PISANIA: „Cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului și cu săvârșirea Sfântului Duh, ziditu-sa din temelie în anul 1901 această Sfântă Biserică cu hramul Sf. Mucenic Gheorghe din parohia Vânători, raionul Calafat. În anul mântuirii 1964-1965 s-au făcut reparațiile necesare bisericii și s-a înfrumusețat cu pictură în frescă, prin contribuția credincioșilor.

Slujba sfințirii s-a făcut în ziua de 24 octombrie 1965 de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Firmilian al Olteniei, secretar general al Departamentului Cultelor fiind domnul prof. Dumitru Dogaru, protoiereu al raionului Calafat fiind P.C. Pr. Ștefan Ilie, iar paroh, fiind P.C. Pr. Tobă Ioan. Pictor C.Călinescu.